ღია გაკვეთილი






მასწავლებელი

თამარ კასრაძე

საგანი

სამოქალაქო განათლება
კლასი
X
სამოდელო გაკვეთილი

გაკვეთილის ტიპი
§   სამოდელო - პრობლემის  გადაჭრაზე  ორიენტირებული
§  პრობლემის პროცესის სწავლებისას მოსწავლე არის აქტიური შეემეცნებლის როლში,რადგანაც თვითონ ცდილობს წამოჭრილი პრობლემის გამკლავებას.პრობლემა უნდა იყოს მოსწავლეებისათვის აქტუალური.პრობლემური ამოცანის შინაარსი მოსწავლეებში უნდა აღძრავდეს მოტივაციას და  ინტერესს.პრობლემური სიტუაცია არ უნდა იყოს იმდენად რთული, რომ მოსწავლეებს უკარგავდეს მისი გადაჭრის სურვილს და არც ზედმეტად მარტივი.პრობლემები უნდა შეესაბამებოდეს რეალობას და იძლიოდეს ცოდნისა და გამოცდილების ინტეგრირების შესაძლებლობას. პრობლემა ფოკუსირებული უნდა იყოს ერთ საკითხზე.მოსწავლეებს უნდა მიეცეს საკმარისი დრო, რომ შეძლონ პრობლემის გადაჭრისათვის საჭირო ინფორმაციის შეგროვება და შესაბამისი სტრატეგიების გამოყენება.

თემა

ჩემი ხმა სოფელს

დრო
45 წთ
მოსწავლეთა პროფილი
კლასში 12 მოსწავლე.    სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლე  კლასში არ არის.
გაკვეთილის მიზანი

მოსწავლემ უნდა შეძლოს
საგაკვეთილო პროცესში მოსწავლემ უნდა შეძლოს:
·         მოახდინოს პრობლემა
·         გაითამაშონ სიტუაცია
·         დასახონ პრობლემის მოგვარების პრორიტეტები
·         გამოიმუშავებენ  აქტიური მოქალაქის უფლება-მოვალეობებს.

გაკვეთილზე მოსწავლეები გაითამაშებენ  სიმულაციურ ამოცანას , გაანალიზებენ ,შეაფასებენ  და  განსაზღვრავენ  თემის  პრიორიტეტებს  და მისი დახმარებით გამოიმუშავებენ  აქტიური მოქალაქის უფლება-მოვალეობებს.
შედეგები (ე.ს.გ)










მოქ.X.10. მოსწავლეს შეუძლია  საქართველოს მოქალაქის საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ ცხოვრებაში აქტიური მონაწილეობის შესაძლებლობების კვლევა და გამოყენება.
·                     შეარჩევს რომელიმე კონკრეტულ კონფლიქტურ სიტუაციას მოქალაქეთა ცხოვრებიდან (სოციალური, ეკონომიკური ან პოლიტიკური); შეისწავლის შექმნილ ვითარებასა და მხარეთა ინტერესებს; თანაკლასელებთან ერთად გაითამაშებს აღნიშნულ სიტუაციას და მისი გადაჭრის ალტერნატიულ ვარიანტებს; მსჯელობს ამ გზების ავკარგიანობაზე და მეგობრებთან ერთად სახავს კონფლიქტის სამართლებრივი გადაჭრის გეგმას.
·         ირჩევს მნიშვნელოვან მოვლენას საზოგადოებრივ-პოლიტიკური ცხოვრებიდან და თანაკლასელების ჯგუფთან ერთად განიხილავს ამ მოვლენაში ადამიანთა მონაწილეობის მოტივაციას, შესაძლებლობებსა და ხარისხს;
·                     მსჯელობს სხვადასხვა სოციალური გარემოს (მაგ.: სამეგობრო, სამეზობლო, პროფესიული და საზოგადოებრივი გაერთიანებები) ჩამოყალიბებისა და მდგრადობის განმსაზღვრელ ფაქტორებზე (მაგ.: საერთო ღირებულებები, ინტერესები, თვისებები, პირობები, მისწრაფებები და ა.შ.); მსჯელობს იმ  ნიშან-თვისებებზე, რომლებიც დამახასიათებელია საქართველოსთვის;                                                                      
პრობლემაზე ორიენტირებული გაკვეთილის უნარ-ჩვევების განვითარებისათვის  მიზნები და შედეგი  

·         მოსწავლემ უნდა შეძლოს თემის მოსახლეობის პრობლემის დანახვა და განხილვა.
·         მოსწავლემ უნდა შეძლოს გაანალიზოს ,შეაფასოს მოქალაქეთა ჩართულობის როლი პრობლემის მოგვარებაში, თემის განვითარებისათვის პრიორიტეტების დასახვაში. 
·          მოსწავლემ უნდა გამოიმუშაოს აქტიური მოქალაქის უნარ- ჩვევები და უფლება-მოვალეობები.
შეფასება და თვითშეფასება

განმავითარებელი და  მოსწავლეთა ჩართულობის სქემა

·         შეფასება მოსწავლეთა ჩართულობის რუბრიკის გამოყენებით
·         განმავითარებელი შეფასება მთელი გაკვეთილის მანძილზე.

სასწავლო მასალა და რესურსები:

სახელმძღვანელო, დამხმარე სახელმძღვანელო (მოქალაქეთა ჩართულობა საზოგადოებაში)  მარკერები, თაბახის ფურცლები, ფლიფჩარტიბეიჯები.
  

N
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო (წთ)
აქტივობის ბოლოს მისაღწევი შედეგი













გაკვეთილის  დასწაყისში  მასწავლებელი  აგვარებს  საორგანიზაციო  საკითხებს:  კითხულობს  სიას,  მოსწავლეებს  აცნობს  გაკვეთილის  თემას,  მიზანს  და  შეფასების  ფორმას  და  სქემას

ვერბალური ახსნა;









მთელი კლასი











ფლივჩარტზე არის გაკვეთილის მიზანი გამოტანილი.










2 წთ


კლასის ფორმირება


   აქტივობა  N  2. 
პრობელმის  
იდენტიფიცირება  და ანალიზი:
1.              აქტივობი  მიზანი:  
2.          
მასწავლებელი 
ირჩევს მოსწავლეებიდან ერთ ასისტენტს და სთხოვს, რომ ტექსტი წაიკითხოს.

 (  სოფელი  ტბის  პირას   3  წთ-ი);


მხატრული კითხვა



მთელი კლასი

წინასწარ შერჩეული ტექსტი
3 წთ
 მოსწავლეები გაეცნობიან ტექსტს









გონებრივი იერიში






ინდივიდუალური














მოსწავლეები














3 წთ













აქტივობა  N  3. 
მასწავლებელი  
მოსწავლეებს სთხოვს პრობლემის იდენტიფიცირება მოახდინონ  ტექსტიდან .




მოსწავლეები მოახდენენ პრობლემის იდენტიფიცირებას








 აქტივობა  N  4

მასწავლებელი ფერადი ბარათების მეშვეობით
უნაწილებს  
როლებს და
მათვის წინასწარ  
შექმნილ  ქეისებს.
მასწავლებელი 
 მოსწავლეებს  
აძლევს
 მცირე  
ინსტრუქციას     
 ,აძლევს განსაზღვრულ  დროს  
ქეისის 
გასაცნობად.
    სთხოვს
 არსებული  
ისტორიის  და  
საკუთარი როლის მორგებით ,
  ასევე  
ინფორმაციის
გათვალისწინებით
 შეასრულონ დავალება.  როლური  თამაშით 
გაითამაშონ 
 საკრებულოს  
სხდომა, ასევე  
მონიტორინგის  
წევრებს  სთხოვს 
დააკვირდნენ  ჯგუფის  წევრებს  და დაწერონ  
შეფასებები,
მასწავლებელი კი
 თვითონ  
აკვირდება  ყველა მოსწავლეს.





სიმულაციური  ამოცანა




ინდივიდუალური



ქეისები



5 წთ






პრობელმის  
დანაწევრება  და 
 მათი 
პრიორიტეტებად 
 დალაგება



         
აქტივობა  N  5.

როლური  თამაში  ,,საკრებულოს  სხდომა“  სხდომის  გახსნა

  სხდომის თვითეულწევრი გამოდის მოხსენებით. 
ყველა  გამომსვლელის  გამოსვლის  შემდეგ  ხდება  გადაწყვეტილების  მიღება (.მონიტორინგის წევრები იწერენ გამომსვლელთა ქულებს რომელასც შემდგომ წარმოადგენენ.)




როლური თამაში




ინდივიდუალურად
მთელი კლასი




20
წთ



პრობლემის  გადაწყვეტის  მიზნით  არსებული  ცოდნის  ინფორმაციის  მოძიება  დახარისხება



B  ფაზა  სიღრმისეული  წვდომა
აქტივობა  N 6  

მასწავლებელი 
მოსწავლეებს  აწვდის  დამატებით 
ინფორმაციას  
ადგილობრივი 
თვითმართველობის  და  მოქალაქეთა 
სამოქალაქო  
ცნობიერების  შესახებ,
რა როლი ეკისრება მოქალაქეების ჩართულობას სოფლის განვითარების და პრიორიტეტების დასახვაში.






აქტიური ლექცია





მთელი კლასი






 3 წთ





ადგილობრივი 
თვითმართველობის  და
მოქალაქეთა 
სამოქალაქო  
ცნობიერების  
შესახებ ცნობიერების გაზრდა.



ფაზა . რეფლექსია

აქტივობა  7 
 გაკვეთილის  ბოლოს
 მასწავლებელი  სთხოვს მონიტორინგის 
წევრებს
წარმოადგინონ ანგარიში    შექმნილი
  სქემის 
დახმარებით   
გამოავლინონ  
საუკეთესო  მოსწავლე;







უკუკავშირი






ინდივიდუალური






წინასწარ შექმნილი სქემა






3 წთ





მოსწავლეები შეძლებენ პრობლემის 
 გადაჭრის  იდეის მოძიებას,  ჩამოყალიბებას  და  წარდგენას.



რეფლექსია -მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს დაფიქრდნენ და უპასუხონ:
მიღებული ცოდნით როგორ შეძლებენ გამოავლინონ  საკუთარი 
შესაძლებლობები ?
  პასუხი დაასაბუთეთ
დასკვნა
ინდივიდუალური
თვითშეფასების რუბრიკები

 3 წთ
მიღებული ცოდნით შეძლებენ გამოავლინონ  საკუთარი 
შესაძლებლობები
სამომავლოდ ?



მოსწავლეთა  შეფასება
სამოქალაქო  
განათლების  
პედაგოგი აფასებს  
მოსწავლეებს  
შეფასების  რუბრიკის 
 გამოყენებით

უკუკავშირი
ინდივიდუალური
შეფასების რუბრიკები

2 წთ



საშინაო დავალება
,,ჩემი ხმა ჩემს სოფელს’’
მოსწავლეები წერენ ესეს რა პრობლემები არსებობს თემში და რა პროირიტეტებს დაისახავენ სოფლის განვითარების მიზნით.
ინდივიდუალური
მოსწავლის სამუშაო რვეული
1 წთ
თემის უფრო ღრმა გააზრება.







   



















                              მოსწავლის სახელი,გვარი
კრიტერიუმები
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
შეუძლია პრობლემისი დენტიფიცირება












მოსწავლე  მონაწილეობს ინტქრაქციაში












აქცენტებს აკეთებს საკვანძო სიტყვებზე












შეუძლია  საკუთარი მოსაზრებების გამოთქმა ფაქტებზე და არგუმენტებზე დაყრდნობით












ავლენს ანალიზისადა კრიტიკული აზროვნების უნარს












გვთავაზობს პრობლემის გადაჭრის გზებს












აქვს შემოქმედებითობის უნარი












საკუთარი თავის  წარმოჩენის უნარი












შეუძლია აუდიტორიასთან კონტაქტი












იცავს დროის ლიმიტს












ჯამი:



















მონიტორინგის წევრების სამუშაო სქემა

საკრებულოს  წევრები:

           
დაგროვილი  ხმების  რაოდენობა

დაგროვილი ხმების
ჯამი
1.        

სკოლის დირექტორი
მოძღვარი
უხუცესი
ფერმერი
მეთევზე
შამანი
სასტუმროს მეპატრონე

სს  სკოლის დირექტორი









2.        მოძღვარი;










3.        უხუცესი;









.           ფერმერი;









45    მეთევზე;









7.      შამანი









 სასტუმროს  მეპატრონე



















ხელმოწერა: თამარ კასრაძე
თარიღი:  18 თებერვალი   2019  წელი


                                             



                                                            რესურსები:
                                                               ქეისი
                                                             
                                                           სოფელი  ტბის  პირას.
     ერთი  ლამაზი  ტბის  პირას  მდებარეობს  სოფელი   მილკანი.  სოფელი  ძალიან  
ლამაზი  და  მყუდროა,  იქაურობას  ჯერ კიდევ  არ  ატყვია  ინდუსტრის  ხელი.  
მოსახლეობას  ეკონომიურად  უჭირს  ცხოვრება,  თუმცა  საარსებო  მინიმუმი  ყველა 
ოჯახს  გააჩნია,  მოხუცები  როგორღაც  ეგუებიან  და  ვერ  რისკავენ,  ახალგაზრდები  კი  მომავალი  ცხოვრების პერსპექტივისთვის,   საცხოვრებლად  ქალაქში  გადადიან, 
 სადაც  ეკონომიკური  თვალსაზრისით  ბევრად  უკეთესი მდგომარეობაა.   სოფლის  
მოსახლეობა  ხვდება,  რომ  თუ  რაიმე  არ  იღონა,  სოფელი  შეიძლება დაცარიელდეს. 
 სოფელში  არის პატარა  სასტუმრო  ,თუმცა  გზა  იმდენად  გაფუჭდა  ,რომ 
 ტურისტები  თითქმის  აღარ  მოდიან,საკამოდ  გრძელი  გზაა  და შეკეთება  
გაცილებით  ძვირი  დაჯდება,  ვიდრე  ახალი  გზის  გაყვანა  ტყეზე, მაგრამ  ამისთვის  ტყე  უნდა  გაიჩეხოს,  და უამრავი  ხე  მოიჭრას,  ეს  სოფელს
 ეკოლოგიური  პრობლემის  წინაშე  დააყენებს.  სოფელს  არ  აქვს  სამედიცინო  
პუნქტი  და ავადმყოფი  ადამიანის  გადაყვანა  რაიონულ  ცენტრში  გაფუჭებული 
 გზის  გამო  ერთობ  რთულია,  სოფლის  სკოლაც  საკმაოდ ცუდ  მგომრეობაშია,  
სასწრაფოდ  შეკეთებას  საჭიროებს,  გათბობის  არ  ქონის  გამო  ზამთარში  სასწავლო  
პროცესი მთლიანად  იშლება.      ასევე  სერიოზული  პრობლემის  წინაშე  დგას  სოფელში  არსებული  
მართმადიდებლური  ტაძარი,  თუ  არ შეუკეთებენ  სახურავს  უძვირფასესი  და 
 უნიკალური  ფრესკების  განადგურების  საფრთხე  იქმნება.   სოფელს  არ  აქვს 
ნაგავსაყრელი  და  მოსახლეობა  ნაგავს  ტბაში  ყრის  ,არადა  იმ  ტბის  წყალს  
იყენებენ  სასმელად,  ამ  ყველაფერმა  კი შესაძლოა  ეპიდემიის  განვითარების  
საფრთხე  შექმნას.  მოკლედ  საქმე  არცთუ  ისე  სახარბიელოა.  სოფლის 
 მოსახლეობის ძირითად  შემოსავალს  წარმოადგენს  ტბა  თევზის  რეწვით,  პატარა  
სასტუმრო  7  დასქმებული  ადამიანით,  რომელიც  მალე უმუშევარი  დარჩება, 
 საოჯახო  ტიპის  ფერმერული  მეურნეობა,  რომლიც  პროდუქციაზეც  მოთხოვნა 
 მცირდება.ყველაფერი  თუ  ასე  გაგარძელდა რამოდენიმე  წელში  სოფელი  აღარ  
გვექნება. სოფელს ტურისტული ბიზნესის  განვითარების  დიდი  შანსი  აქვს ,ასეთი  სილამაზე  ძალიან  დიდი
  რაოდენობით  დამთვალიერებელს მოიზიდავს,  ამ  იდეით  არის  დაინტერესებული 
 ბიზნესმენი  ,რომელიც  სოფელში  გეგმავს  დიდი  სასტუმროს აშენებას, სანაცვლოდ 
 სოფელს  გაუყვანს   გზას  ტყეზე. ძველი  გზის  შეკეთებისთვის  ითხოვს  თანადაფინანსებას.
ზუსტად  ამ დროს  სოფლის  ბიუჯეტში  ჩაირიცხა  თანხა  70000  ლარი,  რომლის  
ფარგლებშიც  შეიძლება  აშენდეს  მცირე ზომის  პირველადი  სამედიცინო  პუნქტი, ან შეკეთდეს  სკოლა ან  ტაძარი  ან  ახალგაზრდებისთვის  გაისხნას  გასართობი დაწესებულება
(  მაგალითად  ბარი ) ან  გადაეცეს  ბიზნესმენს  გზის  შესაკეთებლად.  
მატერიალურად  მოსახლეობის მგომარეობა  არ  გაუმჯობესდება  მაგრამ,  შესაძლოა  
მიგრაციის  შეჩერება  ცოტა  ხნით.    საჭიროა  გადაწყვეტილების  მიღება.
  სოფელ  აქვს  რამდენიმე  მიმართულებით  განვითარების  პერსპექტივა,  
სოფლის  საკერბულოს  წევრები  ამ  საკითხს  სხდომაზე  გადაწყვეტენ.

საკრებულოს  წევრები:

1.      სკოლის  დირექტორი
2.      მოძღვარი;
3.      უხუცესი;
4.      ფერმერი;
5.      მეთევზე;
6.      სასტუმროს  მეპატრონე;
7.      შამანი.






























                                                         ქეისები
                                              სკოლის  დირექტორი
           დაიტერესებულია  სკოლაში  გათბობის  დამონტაჟებით,  რადგან  თუ  სკოლაში  გათობობა  არ  გააკეთა  შესაძლოა სამინისტროს  მორიგი  მონიტორინგის  შემთხვევაში,  მისი  სკოლა  დაიხუროს  და  უმუშევარი  დარჩეს, არადა   ის  სოფლის  მოსახლეობის  კეთილგანწყობით  სარგებლობს.  სოფლის 
 ბიუჯეტის  ნაწილს  თუ  სკოლას  მოახმარს ,დარჩენილი  ბიუჯეტით  შესაძლებლობა  იქმნება  თანხა  გადაეცეს  ფერმერს , რომელიც  თანამედროვე  ტექნოლოგიებით
 აღჭურვავს  საკუთარ  სათბურს  და  იძლევა  პირობას  რამოდენიმე  ადამიანის  
დასაქმების.  
თუმცა  მის  პოზიციას უპირისპირდება,  უხუცესი  რომელსაც  ამ  ბოლო  დროს  
ჯანმრთელობის  სერიოზული  პრობლემები  აქვს  და  მისთვის უპირატესია,  თანხა  მოხმარდეს  ან  მედპუნქტის  აშენებას  ან  მეთევზეს  გადაეცეს  თანამედროვე  მოტორიანი  ნავის შესაძენად , რომელიც  მოსახლეობას  გადაიყვანს  ხოლმე რაიონში.
სკოლის  დირექტორმა  თავისი  გამოსვლის  შემდეგ  უნდა  დააგროვოს  11  ქულა 
 რომ  გაიმარჯვოს  და  მოიპოვოს  ხმა.  ერთ მონაწილეს  აქვს  ხმის  სამჯერ 
 დაფიქსირების  უფლება.



მოძღვარი

მოძღვარი     დიდი  პოპულარობით  სარგებლობს  თემის  მოსახლეობაში, მას  არ  სურს  სიახლეები  სოფელში, ეშინია ტურისტულ  ზონად  არ  გადაიქცეს  სოფელი,  რადგან  აცხადებს , რომ  
ტურისტების შემოსვლა  სერიოზულ  საფრთხეს შეუქმნის  ახალგაზრდობას, გარყვნის  მათ. ის  მხარს  უჭერს  სოფელში  ამბულატორიის  აშენებას,  და  მეთევზის  დაფინანსებას.
ასევე  თვლის  საჭიროა  სოფელში  არსებული  ტაძრის  რეაბილიტაცია,   რადგან  
ტაძარი  უძველესია  და  შესაძლოა კულტურული  მემკვიდროების  ნაგებობეში  
მოხვდეს.
მოძღვარს  უპირისპირდება  სკოლის  დირექტორი,  რომელიც აშკარა  საფრთხეს  ხედავს  სოფლის  სამომავლო  არსებობაში. რადგან  
ახალგაზრდების  მიგრაცია  დიდ  ქალაქებში  უკვე  ძალიან  თვალსაჩინოა.


თავისი  გამოსვლის  შემდეგ  უნდა  დააგროვოს  11  ქულა  რომ  გაიმარჯვოს  და
  მოიპოვოს  ხმა.  ერთ  მონაწილეს  აქვს  ხმის სამჯერ  დაფიქსირების  უფლება.





ფერმერი
ფერმერი  დაინტერესებულია  სოფელში  გაიყვანონ  საავტომობილო  გზა,  ტყის  
გაჩეხვით.  ეს  გაზრდის  ტურისტების რაოდენობას  სოფელში,  ასევე  დაუფინანსდეს  თავისი  სასათბურე  მეურნეობა,  სადაც  დაასაქმებს  დაახლოებით  9  ადამიანს. 
ასევე  მხარს  უჭერს  სკოლაში  გათბობის  დამონტაჟებას.
ფერმერის  პოზიციას  უპირისპირდება,  მეთევზე    მისთვის  უპირატესია,  გადაეცეს  თანამედროვე  მოტორიანი  ნავის შესაძენად  რომელიც  მოსახლეობას  გადაიყვანს 
 ხოლმე  რაიონში,  ამით  მოხდება  ეკოლოგიური  კატასტროფის  თავიდან არიდება,  ხოლო  მორჩენილი  თანხა  თვლის,  რომ  უნდა  მოხმარდეს  ტაძრის  რეაბილიტაციას.
თავისი  გამოსვლის  შემდეგ  უნდა  დააგროვოს  11  ქულა  რომ  გაიმარჯვოს  და  მოიპოვოს  ხმა.  ერთ  მონაწილეს  აქვს  ხმის სამჯერ  დაფიქსირების  უფლება.








                                                   უხუცესი
   დიდი  პოპულარობით  სარგებლობს  თემის  მოსახლეობაში, მას  არ  სურს  სიახლეები  სოფელში, ეშინია  ტურისტულ  ზონად არ  გადაიქცეს  სოფელი,  რადგან  აცხადებს  რომ 
 ტურისტების შემოსვლა  სერიოზულ  საფრთხეს  შეუქმნის  ახალგაზრდობას, გარყვნის  მათ. ის  მხარს  უჭერს  სოფელში  ამბულატორიის  აშენებას,  და  მეთევზის  დაფინანსებას.
ასევე  თვლის  საჭიროა  სოფელში  ფერმერული  მეურნეობის  გაძლიერება  და  
რაიონის  ბაზრის ათვისება,  რადგან  ხედავს  თუ როგორი  მძიმეა  მოსახლეობის  ეკონომიკური 
 მდგომარეობა.
  უხუცესს  უპირისპირდება  სკოლის  დირექტორი,  რომელიც აშკარა  საფრთხეს  ხედავს  სოფლის  სამომავლო  არსებობის. რადგან  ახალგაზრდების  მიგრაცია  დიდ  ქალაქებში  უკვე  ძალიან  თვალსაჩინოა. 

თავისი  გამოსვლის  შემდეგ  უნდა  დააგროვოს  11  ქულა  რომ  გაიმარჯვოს  და  მოიპოვოს  ხმა.  ერთ  მონაწილეს  აქვს  ხმის სამჯერ  დაფიქსირების  უფლება.






მეთევზე.
დიდი  პოპულარობით  სარგებლობს  თემის  მოსახლეობაში, მას    სურს  სიახლეები  სოფელში, მიაჩნია  ტურისტულ  ზონად თუ  გადაიქცევა  სოფელი, ეს  დადებითად  აისახება  სოფლის  მოსახლეობის  ეკონომიკურ  მდგომარეობაზე.   
აღნიშნული შეაჩერებს  ახალგაზრდების  მიგრაციას  დიდ  ქალაქებში. ის  მხარს  უჭერს  სოფელში  სასტუმროს აშენებას,  და  მეთევზის დაფინანსებას.
მეთევზეს  უპირისპირდება  მოძღვარი,  რომელიც აშკარა  საფრთხეს  ხედავს  სოფლის  სამომავლო  არსებობის.  რადგან  აშინებს 
ტურისტების  მავნე  ჩვევები  გარყვნის  ადგილობრივ  მოსახლეობას.


თავისი  გამოსვლის  შემდეგ  უნდა  დააგროვოს  11  ქულა,  რომ  გაიმარჯვოს  და 
 მოიპოვოს  ხმა.  ერთ  მონაწილეს  აქვს  ხმის სამჯერ  დაფიქსირების  უფლება.





შამანი

      თემის  მოსახლეობას   ძალიან  ეშინია  მისი.  შამანს    სურს  სიახლეები  სოფელში, მიაჩნია  თუ  ტურისტულ  ზონად   გადაიქცევა  სოფელი, მისი  და  სოფლის ბიუჯეტი  გაიზრდება, რადგან  აცხადებს  რომ  ტურისტების შემოსვლა  სერიოზულ სარგებელს  მოუტანს  მასაც  და  სოფელსაც.  ის  თანახმაა  დაფინანსდეს    სასტუმროს  მეპატრონე  და  ფერმერი.
     ასევე  თვლის  საჭიროა  სოფელში  არსებული  ტაძრის  რეაბილიტაცია,   რადგან  
ტაძარი  უძველესია  და  შესაძლოა კულტურული  მემკვიდროების  ნაგებობებში 
 მოხვდეს.
შამანს  უპირისპირდება  მოძღვარი,  რომელიც აშკარა  საფრთხეს  ხედავს  სოფლის  სამომავლო  არსებობის.  რადგან ახალგაზრდების  გარყვნის  ეშინია. 
თავისი  გამოსვლის  შემდეგ  უნდა  დააგროვოს  11  ქულა  რომ  გაიმარჯვოს  და  
მოიპოვოს  ხმა.  ერთ  მონაწილეს  აქვს  ხმის სამჯერ  დაფიქსირების  უფლება.











სასტუმროს  მეპატრონე
    თემის  მოსახლეობას   არ  მოსწონს.   სასტუმროს  მეპატრონეს    სურს სოფლის  წლევანდელი  ბუჯეტი   მისი  სასტუმროს ხარჯებს  მოხმარდეს, სანაცვლოდ  ის  სოფელს ჰპირდება  გაუკეთებს  მოკლე  გზას  ტყეზე,  გაზრდის  სოფელში  ტურისტების 
შემოსვლას,   რაც  საგრძნობლად გაზრდის  მისი  და  სოფლის ბიუჯეტს, რადგან  აცხადებს  რომ  ტურისტების შემოსვლა სერიოზულ  სარგებელს  მოუტანს  მასაც  და  სოფელსაც.  ის  თანახმაა სამომავლოდ   დააფინანსოს    სასტუმროს  მეპატრონე და  ფერმერი,  ხოლო 
 მომდევნო წელს კი  აღადგენს  სამედიცინო  პუნქტს  და  სკოლას.
  ასევე  თვლის  საჭიროა  სოფელში  არსებული  ტაძრის  რეაბილიტაცია,   რადგან  
ტაძარი  უძველესია  და  შესაძლოა კულტურული  მემკვიდროების  ნაგებობებში  
მოხვდეს.
სასტუმროს  მეპატრონეს   უპირისპირდება  უხუცესი,  რომელიც აშკარა  საფრთხეს  ხედავს  სოფლის  სამომავლო  არსებობის. ტყის  გაჩეხვა  და  ტბის  დაბინძურება  გარდაუვალია,  რაც  სამომავლოდ  გამოიწვევს  სოფელში 
 ეკოლოგიურ  კატასტროფას. 
თავისი  გამოსვლის  შემდეგ  უნდა  დააგროვოს  11  ქულა  რომ  გაიმარჯვოს  და  მოიპოვოს  ხმა.  ერთ  მონაწილეს  აქვს  ხმის სამჯერ  დაფიქსირების  უფლება.



 





გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებლის სახელი გვარი, პირადი ნომერი:  თამარ კასრაძე   
საგანი: სამოქალაქო განათლება
სწავლების საფეხური/კლასი: საბაზო საფეხური IX კლ.
მოსწავლეთა რაოდენობა:  12
გაკვეთილის თემა :  ტრეფიკინგი
გაკვეთილის მიზანი:    მოსწავლეები  გაიხსენებენ   მონობის თანამედროვე ფორმის - ტრეფიკინგის მნიშვნელობა,მისი განხორციელების ეტაპებს. შეისწავლიან , გაიაზრებენ ტრეფიკინგის მსხვერპლის როლს  და მისი თავიდან აცილების გზებს.
N
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო (წთ)












გაკვეთილის იწყება    საორგანიზაციო საკითხებით(მოსწავლეთა დასწრების აღრიცხვა,შემდეგ მოკლედ გაცნობა გაკვეთილის თემის და მიზნის.

ვერბალური ახსნა;









მთელი კლასი











ფლივჩარტზე არის გაკვეთილის მიზანი გამოტანილი.









2   წთ




1

გამოწვევა :

 აქტივობა #  1  მასწავლებელი  სთხოვს მოსწავლეებს დააკვირდნენ წინასწარ მომზადებულ ნახატს,რომელის მთავარი იდეა ადამინის მონობა(ტრეფიკინი),ადამიანის უფლებების შეზღუდვა. სთხოვს მოსწავლეებს ინდივიდუალურად ამოიცნონ ნახატის იდეა და დაფაზე გაკრულ ნახატს მიაწერონ.

აქტივობა # 2

 მასწავლებელი კითხვა-პასუხის გამოკითხვებისტვის იყენებს წინასწარ მომზადებულ რესურს  ,, შეკითხვების ბანკი ‘’ , იგი  აძლევს მოსწავლეებს ინსტრუქციას , ,, ბანკიდან“ ამოიღონ თითო შეკითხვა ,გაიაზრონ მეწყვილესთან ერთად  და  წარმოადგინონ. (მაგალითად
 რა არის  ტრეფიკინგი?
რა არის მონობა ?  ხომ არ გაიხსენებთ ისტორიიდან მონობის შესახებ?
განმარტონ ადამიანით ვაჭრობა -არის თუ არა მძიმე დანაშაული?
 ტრეფიკინგი იწვევს თუ არა ადამიანის უფლებების შელახვას?რა ფორმებით გვხვდება ტრეფიკინგი ?
რას ნიშნავს შანტაჟი?
გადაბირება? ტრანსპორტირება? ექსპლოატაცია? რა საშუალებებით ეძებს გადამბირებელი ტრეფიკინგის მსხვერპლს? რა ხერხებს იყენებს  იგი ?


აქტივობა #3
მოსწავლეების ტრეფიკინგის ეტაპების  ცოდნის გამტკიცების მიზნით მოსწავლეებს სთხოვ დაფასთან გამოვიდეს ორი მოხალისე ,რომლებიც შეძლებენ წინასწარ მომზადებულ ტრეფიკინგის განხორციელების ეტაპები სქემატურად დაალაგან და გამოაკრან დაფაზე . მოსწავლეები აკვირდებიან პროცეს და ადასტურებენ სწორად არის თუ არა შესრულებული სქემა.
 
გონებრივი იერიში



















,, შეკითხვების ბანკი ‘’



































ტრაფარეტების აწყობა




























იპოვონ შესაბამისობა

მთელი კლასი

















მთელი კლასი



































მოხალისეები /კლასი


























წყვილებში მუშაობა














დაფაზე გაკრული წინასწარ მომზადებული ნახატი











შეკითხვების ბანკი



































ტარფარეტები ტრეფიკინგის ეტაპების შესახებ























წინასწარ მომზადებული ტერმინების და განმარტებები.




3 წთ














5
წთ
































2 წთ























5 წთ
2
































სიღრმისეული წვდომა
აქტივობა #3

 მასწავლებელი იწყებს ახალი მასალაზე მუშაობას , მოსწავლეებს წყვილებში  ურიგებს არეულად უცხო ტერმინებს თავისი განმარტებით.მოსწავლეებს ევალებათ იპოვონ შესაბამისობა ტერმინსა და განმარტებას შორის.   (მაგ.რა არის მიგრაცია ? რას ნიშნავს უკანონო მიგრაცია?  მუშაობის ნებართვა ? დეპორტაცია  ? მასწავლებელი მოსწავლეთა ცოდნის დემონსტრირებისთვის    უცხო ტერნინების შესახებ იყენებს მარკირების დაფის გამოყენებით ცხრილის. 

     





ჯგუფური მუშაობს

























პრეზენტაცია








მარკირების მეთოდით,,ტექსტის ინდივიდუალური  გააზრებისა და გამთლიანების“მეთოდი   






მთელი კლასი
ინდივიდი























ინდივიდუალურად







ინდივიდუალურად



სახელმძღვანელო
























მოსწავლეების მიერ შექმნილი პრეზენტაციები






ფლივჩარტზე  მომზადებული სქემა




7 წთ























6 წთ








7  წთ





აქტივობა #  4  მასწავლებელი ჯგუფებს აძლევს კონკრეტულ დავალებას  და ინსტრუქციებს ჯგუფურ სამუშაოსთან დაკავშირებით.ყველა ჯგუფს აქვს სხვადასხვა დავალება სახელმძღვანელოდან
 ( გვერდი 113 ).  მასწავლებელი უნაწილებს პირველ ჯგუფს  (მწვანეებს)   შექმნან პორტრეტი მამაკაცის ტრეფიკინგის  მსხვერპლის შესახებ,
მეორეს (წითლებს ) პორტრეტი ქალის მსხვერპლის შესახებ, - ხოლო, მესამე ჯგუფი პორტრეტი  ბავშვის  მსხვერპლის შესახებ.


აქტივობა # 5
  მოსწავლეები  პრეზენტაციის მეშვეობით წარმოადგინონ ნამუშევარს.





აქტივობა # 6 მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს   წაიკითხონ ტექსტი  მარკირების მეთოდით  
სახელმძღვანელოდან  (გვ.115-117) .შეავსონ წინასწარ შექმნილი  ,,ტექსტის ინდივიდუალური  გააზრებისა და გამთლიანების ‘’ ფორმა.მოახდინო ახალი მასალის რეალიზება ნებაყოფლოით ჯგუფებიდა.







შეჯამება: ( უკუკავშირი) მასწავლებელი მოსწავლეებთან ერთად  აჯამებს მასალას,  მას აქვს დაფაზე წინასწარ გაკრული ტრაფარეტები  ,, რამ გამაოცა? ‘’ ,, რას  დამაფიქრა ? ‘’ ,  ,,რა დამამახსოვრდა გაკვეთილიდან  ? ‘’მოსწავლეები დაფაზე აკრავენ არსებულ პასუხებს ბარათების მეშვეობით  . მასწავლებელი კავშირებს გაკვეთილის  მიზანთან რა შედეგზე გავიდნენ მოსწავლეები გაკვეთილზე.

გაკვეთილის შეჯამება ფერადი ბარათების   ,, რამ გამაოცა? ‘’ ,, რას  დამაფიქრა ? ‘’ ,  ,,რა დამამახსოვრდა გაკვეთილიდან  ? გამოყენებიოთ

ინდივიდუალურად
ბარათები  ,, რამ გამაოცა? ‘’ ,, რას  დამაფიქრა ? ‘’ ,  ,,რა დამამახსოვრდა გაკვეთილიდან  ?
5 წთ

შეფასება :  მასწავლებელი აფასებს  მოსწავლეების  ჯგუფური მუშაობას კრიტერიუმებით . აგრეთვე , ურთიერთ შეფასების  განმავიტარებელი მეთოდით.
განმსაზღვრელი შეფასება
ჯგუფებში შეფასება
ჯგუფური მუშაობის კრიტერიუმები
3 წთ





გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
      მოსწავლეები შეიძენენ გარკვეულ ცოდნას  ტრეფიკინგის  მსხვერპლის   და მისი თავიდან აცილების გზებს შესახებ .  გამოუმუშავდებათ ახალი  ტექსტის მარკირების,გააზრების და  ტერმინების იდენთიფიცირების უნარ-ჩვევები.

შეფასება: კითხვა -პასუხის აქტივობისას მოსწავლეები შეფასდებიან განმავიტარებელი კომენტარებით,  ჯგუფურ მუშაობისას პრეზენტატორები შეფასდებიან განმსაზღვრელი შეფასების რუბრიკებით. აგრეთვე ,მოსწავლეები შეფასდებიან თვითშეფასების რუბრიკით.





გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლის თვითშეფასების სქემა

რა იყო გაკვეთილზე შენთვის ყველაზე საინტერესო?
რა ისწავლე ამ გაკვეთილზე?
რა გააკეთე ამ გაკვეთილზე?
ვისთან ერთად იმუშავე?
რა გააკეთე კარგად? რა იყო შენი წარმატების მიზეზი?
რა ვერ გააკეთე კარგად?რა იყო შენი წარუმატებლობის მიზეზი?
რა გინდა, შემდეგში უკეთ გააკეთო?









პრეზენტატორების შეფასების რუბრიკები :
1-2 ქულა
3-4 ქულა
5-6 ქულა
7-8 ქულა
9-10 ქულა
საკითხის  წარდგენა/პრობლემის იდენტიფიცირება
საკითხი არაადექვატურად არის წარმოდგენილი.  პრობლემა არ არის იდენტიფიცირებული.
ვერ პასუხობს დასახულ მიზანს.
საკითხი ზედაპირულად არის  წარმოდგენილი . პრობლემა  არ არის იდენტიფიცირებულია. არ შეესაბამება საკითხს. ვერ პასუხობს ადექვატორულად.
საკითხი  ნაწილობრივ არის წარმოდგენილი . თუმცა არასრულყოფილად.
პრობლემა არ არის იდენტიფიცირებულია.
 პასუხობს არადამაჯერებლად.
შესაბამის კანონდებლობაზე ნაწილობრივ არის  მორგებული.



საკითხი ამომწურავად არის  წარმოდგენილი . პრობლემა ნაწილობრივ არის   იდენტიფიცირებული და  შესაბამის კანონდებლობას არის მორგებული.


საკითხი ამომწურავად არის  წარმოდგენილი . პრობლემა იდენტიფიცირებული და შესაბამის კანონდებლობას არის მორგებული.
საინტერესო და  დამაჯერებლად  საუბრობს.




გაკვეთილის თემა
ადამიანის უფლებები და მოვალეობები
სამიზნე ჯგუფი
IX კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
1მოსწავლე
გაკვეთილის მიზანი და შედეგები
მოსწავლეებმა უნდა შეძლონ:
·       აღწერონ სხვადასხვა ურთიერთობებში საკუთარი უფლებები და მოვალეობები;
·       გაიაზრონ საკუთარი როლი აქტიურ  სამოქალაქო საზოგდოებაში.
·       იმსჯელონ  პასუხისმგებლობის  საკითხზე;
ესგ სტანდარტი
 სამოქ. IX .9.  მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს საქართველოს  მოქალაქის კონსტიტუციური  უფლებები და თავისუფლებები, მოვალეობები და პასუხისმგებლობები.
წინასწარი ცოდნა
მოსწავლეები  ასახელებენ თავიაანთ უფლებებს, მოვალეობებს ოჯახსა და სკოლაშიმოძიებული აქვთ  ბავშვთა უფლებათა კონვენცია.
შეფასების საგანი და პროცედურები
 გონებრივი იერიში ,ზეპირი გამოკითხვა,ინდივიდები , ჯგუფური მუშაობა, წყვილებში მუშაობა. დისკუსიის გამართვა. ეფასება.
გაკვეთილის მსვლელობა
კლასისი ორგანიზება   2 წთ.
გამოწვევა 3 წთ.
·  მოსწავლეებს ვთხოვ  ჩამოთვალონ, რა უფლებები  იციან და დაიტანონ  სქემაზე ,,  უფლებათა  ცისარტყელა ‘’.
   შინაარსის რეალიზება - 7-8  წთ.
·    კითხვა- პასუხის  რეჟიმი  -მოსწავლეებს განვუმარტავ უფლებისა და მოვალეობის შინაარს,
 ჯგუფების  დაკომპლექტება  და   მუშაობა -   მოსწავლეებს გავაცნობ ,,წარმოსახვითი კუნძული; 7   წ.
პრეზენტაცია   - უფლებათა  პირამიდების წარმოდგენა   3 წ.
  ზოგადი მიმოხილვა  უფლებების  და დოკუმენტების  შესახებ.  (5 წთ )
·  ჯგუფში   მუშაობა -  სიტუაციური  ამოცანა.  10 წთ.
·  გავმართავ დისკუსიას შემდეგ თემაზე: 4-5 წთ.
 - რა მოხდებოდა ,ყველას რომ ჰქონდეს უფლება და არ გააჩნდეს მოვალეობა.
 შეფასება  (   თვითშეფასება ფერების პირამიდის მეშვეობით 
3 წთ.)
რესურსები
IX კლასის სახელმძღვანელო ,,. ტალახაძე“, დაფა, ცარციმარკერი,მარკერების დაფა და მაგნიტები ,ფორმატი, ჭიკარტი, კომპიუტერი, პროექტორი,ფერადი ტაბახები.
დიფერენცირებული სწავლება
მოსწავლეს თავისი შესაძლებლობების მიხედვით ვაძლევ დავალებას ,როგორც ზეპირს ისე წერითს.
თვითშეფასება
თვითშეფასება ფერების პირამიდის მეშვეობით  , თუ რა გაიგეს ახალ გაკვეთილზე,   როგორ იყვნენ ჩართული საგაკვეთილი პროცესში და  როგორ გამოიყენებენ მიღებულ ცოდნასა .

                    



 ანგარიში ჩატარებული გაკვეთილის  შესახებ

გაკვეთილის ჩატარების დღე:   30 .10. 2014 წელი
სკოლა: სსიპ მცხეთის  მუნიციპალიტეტის სოფელ   ქსნის   საჯარო სკოლა
კლასი:  IX
მასწავლებელი: თამარ  კასრაძე
საგანი:  სამოქალაქო  განათლება
ძირითადი თემა/საკითხი:  ,,უფლებები  და მოვალეობები“.
ძირითადი სასწავლო რესურსები:  ფლიგჩარტები, მარკერები, ფერადი ფურცლები,  პროექტორი,პრეზენტაცია ,ტექსტი, წებო.
გაკვეთილის შედეგები:  კლასს პირველად გავაცანი აღნიშნული მეთოდი. მოსწავლეთა უმრავლესობას ეტყობოდა, რომ მათ აღნიშნული მეთოდის უკეთ გასააზრებლად  ჭირდებოდათ დამატებითი კონსულტაციები, თუმცა მათ შეძლეს დაგეგმილი აქტივობების შესრულება და გაკვეთილის გეგმის მიხედვით შესასრულებელი საკითხებში ცვლილება არ შემიტანია გაკვეთილის მსვლელობის დროს.
მოსწავლეები   გუნდის წევრებთან აქტიურად თანამშრომლობდენ, დაამზადეს პოსტერებიც, მაგრამ უკეთ შეეძლოთ პრეზენტაციის წარმართვა.  საერთო ჯამში ჩატარებულ გაკვეთილს შევაფასებდი, როგორც საინტერესოს, რადგან მეთოდის გამოცდაც და მოსწავლეთა შესაძლებლობებიც პარალელურად თვალნათლივ იკვეთებოდა. აღნიშნული გაკვეთილი ჩავწერე ვიდეოფირზე, რაც დამეხმარება უკეთ გავაანალიზო თითოეული აქტივობა და დავსახო გაუმჯობესების გზები.
 ცოდნის კონსტრუირებისათვის გამოვიყენე კოგნიტური (ცოდნის მოპოვება, გადამუშავება)და სოციალური სტრატეგიები( ჯგუფური მუშაობა, თანამშრომლობით სწავლება,ინდივიდბი).
გაკვეთილი იყო მოსწავლეებისათვის საინტერესო და დატვირთული.
გაკვეთილის პრცესში ჩემს მიერ შედგენილი გაკვეთილის   გეგმა არ შეცვლილა.


საქალაქო  განათლების   პედაგოგი
თამარ  კასრაძე-----------------------------




მთავარი თემა
სკოლა-ბულინგი - ოჯახი
მნიშვნელობა|აქტუალურობა
   სკოლის როლი  და  საზოგადოების  მოდელი, სკოლაში  მოსწავლეთა შორის ბულინგი და ოჯახური ჰარმონია.აქტიური მოქალაქის აღზრდა,
მიზნები და შედეგები






 მოსწავლე შეძლებს:
      ისაუბროს  სკოლაში არსებული საზოგადოების შესახებ,გამოყოფს ღია და დახურული საზოგადოებისისათვის დამახასიათებელი თვისებებს,  განსაზღვრავს სკოლის საზოგადოების ფენების შორის ფუნქციურ ურთიერთკავშირს; გამოყოფს ღია და დახურული საზოგადოების ნიშნებს საკუთარ სკოლაში.
        განიხილავს სკოლაში   ბულინგის  თემატიკას ,მისი ფორმებს და მოგვარების გზებს.
    საუბრობს ოჯახის მნიშვნელობაზე .
 უნარ-ჩვევები:
·         მოსწავლეებს უვითარდებათ საზოგადოებრივ ცხოვრებაში მონაწილეობის უნარ-ჩვევები.

წინასწარი ცოდნა
მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს  სკოლა და მისი როლი საზოგადოებრივ ცხოვრებაში
შეფასების საგანი და პროცედურები
ვაფასებ  განმავითარებელი  შეფასებით (იხილეთ  რუბრიკა)
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
წიგნი, რვეული, თაბახის  ფურცლები , დაფა ცარცი, კომპიუტერი, პროექტორი;
MS PowerPoint
www.google.com
გაკვეთილის მსვლელობა



















          შეფასება:


    
1.შესავალი  -2წთ                                 
გავაცნობ  მოსწავლეებს  გაკვეთილის  თემას.  10 წ.
კითხვა-პასუხი (სლაიდ შოუს მეშვეობით).
 ასოციაციის რუქა (ნახატის მეშვეობით) ბულინგის თემაზე.შევაგროვებ   იდეებს   დაფაზე.5 წ.

ჯგუფების გადანაწილება და მუშაობა:
 10 წ
წინასწარ მომზადებული ფურცლებზე მოსწავლეები მუშაობენ ჯგუებში:
I ჯგ.  ჩამოთვალეთ ბულინგის სახეობები;
IIჯგ. როგორ დავადგინოთ ბავშვი პოტენციური მსხვერპლია თუ აგრესორი;
IIIჯგ.  როგორ შეიძლება მოგვარდეს სკოლაში ბულინგის პრობლემა?
  ჯგუფების პრეზენტაცია. 5 წ.
ფილმის ,, რომის“ ჩვენება და განხილვა;რა  .ემოცია მოგგვარათ ფილმმა და რა გრძნობები დაგეუფლათ?
* რა პრობლემაა წამოჭრილი მასში?                10 წთ.
* რა არის მისი ძირითადი თემა? დამატებით
რა ისწავლეთ ფილმიდან ?
რამ გაგაოცათ?
 ახალი თემის გაცნობა (ოჯახი)  5 წთ.
  
მოსწავლეები აკეთებენ    თვითშეფასებას  რა მნიშვნელოვანი საკითხები განვიხილეთ დღეს ,რაც მომავალში გამომადგება. როგორ ვიყავი ჩართული საგაკვეთილო პროცესში.  2 წთ.






  ღია  გაკვეთილის გეგმა

სამოქალაქო განათლებაში IX კლასი


პედაგოგი : თამარ  კასრაძე                                        თარიღი :  18.11.2015 წელი





ანგარიში ჩატარებული გაკვეთილის  შესახებ

გაკვეთილის ჩატარების დღე:   18.11. 2015 წ.
სკოლა: ქსნის საჯარო
კლასი:   I X
მასწავლებელი: თამარ კასრაძე
საგანი:  სამოქალაქო განათლება
ძირითადი თემა/საკითხი:  სკოლა-ბულინგი - ოჯახი
მისაღწევი შედეგები თავდაპირველი გეგმის მიხედვით:   მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს  სკოლა და მისი როლი საზოგადოებრივ ცხოვრებაში
საკვანძო მეთოდები/სტრატეგიები:   კითხვა-პასუხი,გონიბრივი იერიში(ნახატის გამოყებებით),ფილმის ჩვენება,დისკუსია,ჯგუფებში მუშაობა,შეფასება.
ძირითადი სასწავლო რესურსები:  წიგნი, რვეული, მარკერები ,თაბახის  ფურცლები , დაფა ცარცი, კომპიუტერი, პროექტორი;
გაკვეთილის შედეგები:   . გაკვეთილი დავიწყე სიის ამოკითხვით, გავაცანი   მოსწავლეებს  გაკვეთილის  თემა ,, სკოლა-ბულინგი- ოჯახი“.დავიწყე  მოსწავლეთა  ჩართვა საგაკვეთილო პროცესში კითხვა-პასუხის ( წინასწარ  მომზადებული სლაიდ შოუს  )მეშვეობით. მათ  უჭირდათ გახსნა სხვადასხვა საკითხებზე,მაგრამ  შემდგომ  , მოჰყავდათ  მაგალითები საკუთარი სკოლის საზოგადოებიდან,თუ რა ფუნქციები ეკისრებოდა  თვითოეულ  ფენას.ისმევოდა კითხვები დაცული  თუ არა სკოლიში მოსწავლეთა შორის უფლებები  ,მოსწავლეთა შორის ძალადობაზე  გამოყოფდნენ  თემას  ბულინგს. მათ ასოციაციის რუქაის , (ნახატის )მეშვეობით ბულინგის თემაზე  შევაგროვე   იდეები   დაფაზე,( რა ასოცირდებოდა ნახატთან). აქტივობაში ჩაერთვნენ სსსმ მოსწავლეები,მეგობრებს ეხმარებოდნენ იდეების დაფასთან შეგროვებაში.შემდეგ მოხდა ჯგუფების გადანაწილება და  წინასწარ მომზადებული ფურცლებზე მოსწავლეებმა  იმუშავეს ჯგუებში:                    
I ჯგ.  ჩამოთვალეთ ბულინგის სახეობები;
IIჯგ. როგორ დავადგინოთ ბავშვი პოტენციური მსხვერპლია თუ აგრესორი;
IIIჯგ.  როგორ შეიძლება მოგვარდეს სკოლაში ბულინგის პრობლემა?
 მოსწავლეებმა წარმოადგინეს  ჯგუფების პრეზენტაცი.

 შემდგომ თემის უკეთ გააზრებაში და პრობლემის დანახვისათვის მოხდა ფილმის
 ,, რომის“ ჩვენება და განხილვა  -  რა  .ემოცია მოგვარათ ფილმმა და რა გრძნობები დაგეუფლათ?
* რა პრობლემაა წამოჭრილი მასში?    * რა არის მისი ძირითადი თემა? დამატებით რა ისწავლეთ ფილმიდან ? მოსწავლეები სრულფასობნად   ასაბუთებდნენ შერჩეულ  კითხვებს.    აგრეთვე  დისკუსიაში ჩართული იყვენ სსსმ მოსწავლეები,გამოთქვავდნენ ვარაუდებს ფილმის თემატიკის ირგვლივ.
გაკვეთილის ბოლოს  მოხდა ოჯახის შესახებ საუბარი ,თუ რა მნიშვნელობა აქვს ოჯახს მოზარდის განვითარებაში.
შეფასება ( თვითშფასება,ჯგუფური მუშაობის  და დისკუსიის შეფასება (რუბრიკები შეშვეობით).
      საერთო ჯამში ჩატარებულ გაკვეთილს შევაფასებდი, როგორც  აქტუალურ და საინტერესოს, რადგან თანამედროვე  მეთოდის გამოცდაც და მოსწავლეთა შესაძლებლობებიც პარალელურად თვალნათლივ იკვეთებოდა. აღნიშნულ გაკვეთილს განვიხილავ კათედრის სხდომაზე  , რაც დამეხმარება  კოლეგებთან  ერთდ გავაანალიზო თითოეული აქტივობა და მათი რჩევით   გავაუმჯობესო  გზები  ცოდნის კონსტრუირებისათვის.   გაკვეთილი იყო მოსწავლეებისათვის საინტერესო,მრავალფეროვანი  და დატვირთული.გაკვეთილის პრცესში ჩემს მიერ შედგენილი გაკვეთილის   გეგმა არ შეცვლილა.დროის ლიმიტიც მაქსიმალურად იყო დაცული.



              სამოქალაქო განათლების  პედაგოგი:                    თამარ  კასრაძე
                                                                                                        18.11  .    2015 წ.
            


                        ღია გაკვეთილი  სამოქალაქო განათლებაში

 16.03.2017 წ.

გაკვეთილის თემა
ხელშეკრულება და სამოქალაქო პასუხისმგებლობა
 ქსნის საჯარო სკოლა
სამოქალაქო განათლების პედაგოგი თამარ კასრაძე
სწავლების საფეხური/
 X კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
 20 მოსწავლე
3 სსსმ მოსწავლე
აქტივობის მიზნები და მისაღწევი შედეგები
გაკვეთილის მიზანია მოსწავლეებში ამაღლდეს სამოქალაქო ცნობიერება ხელშეკრულების,გარიგების,სამოქალაქო პასუხისმგებლობის,მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესხებ  საქართველოსა და ევროპის მაგალითზე.
მოსწავლეებს შეექმნებათ გარკვეული შეხედულება და შემდგომში ჩამოუყალიბდებათ სწორი ხედვები ხელშეკრულებასა და მომხმარებლის უფლებების მიმართ. მოსწავლეებს გაკვეთილის ბოლოს განუვითარდებათ კვლევა -ძიების, შედარების,პრობლემის გამოკვლევის და გაანალიზების უნარი.
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
მოქ.X.6. მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს მრავალფეროვან საზოგადოებაში სამართლიანი ურთიერთობის უზრუნველყოფის საშუალებები.

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
  • ახასიათებს საზოგადოებაში სამართლიანი ურთიერთობების პირობებს და უკავშირებს მრავალფეროვნების ნიშნებს;
  • აკავშირებს თანასწორობის პრინციპსა და ურთიერთობათა სამართლიანობის ნორმებს ერთმანეთთან;
თანმიმდევრობა
კლასის ორგანიზება: 2 წთ.
გამოწვევა/პროვოცირება
გონებრივი იერიში :    თქვენი აზრით, რომელია გარიგება-ხელშეკრულება?    3 წთ.
 სიღრმისეული წვდომა
კითხვა- პასუხის რეჟიმი: ( რა არის გარიგება? ხელშეკრულება? სამოქალაქო პასუხისმგებლობა? 
რა იციან მომხმარებლის უფლებებზე  ?  
რა მნიშვნელობა აქვს  ევროკავშირის ასოცირების ხელშეკრულებას?)  10 წთ.
სიუჟეტური თამაში : ,,უკმაყოფილო მომხმარებელი“
სსსმ მოსწავლეები მიიღებენ მონაწილეობას ჯგუფურ მუშაობაში და დისკუსიების დროს შეძლებისდაგვარად ჩაერთვებიან.
პრეზენტაცია : 15  წთ
ვიდეო რგოლის ჩვენება - განხილვა/დისკუსია თემაზე
 (   10 წთ)
,, ევროკავშირში მომხმარებლები დაცულია ,საქართველოში კი არა“ 

შეფასება
რეფლექსია
 შეფასება:   5 წთ
უკუკავშირი მოსწავლეებთან რა შედეგზე გავედი გაკვეთილის ბოლოს? ( ქეისის ან წინასწარ მომზადებული ცხრილის  გამოყენებით)
გაიაზრეს თუ არა ხელშეკრულებეების არსის,მომხმარებლის უფლების მნიშვნელბა და როგორ იყვნენ საგაკვეთილო პროცესში ჩართულები.
შეფასდებიან  განმავითარებელი  შეფასების კრიტერიუმებით.

საკლასო მენეჯმენტი/ საგანმანათლებლო რესურსები
კომპიუტერული ტექნიკა ,პროექტორი, დამხმარე სახელმძღვანელო  ,, მოქალაქე და ეკონომიკა“,ფურცლები,,ფლივჩარტები .
ვებ-გვერდი  მომხმარებელი.ge | Momxmarebeli.ge
  






















გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლის თვითშეფასების სქემა

რა იყო გაკვეთილზე შენთვის ყველაზე საინტერესო?
რა ისწავლე ამ გაკვეთილზე?
რა გააკეთე ამ გაკვეთილზე?
ვისთან ერთად იმუშავე?
რა გააკეთე კარგად? რა იყო შენი წარმატების მიზეზი?
რა ვერ გააკეთე კარგად?რა იყო შენი წარუმატებლობის მიზეზი?
რა გინდა, შემდეგში უკეთ გააკეთო?





          


2 comments: